Sok mérés és próbálás után sikerült megszerkeszteni egy olyan maszkot, ami követi az arc formáját, elkészíthető gyerek és felnőtt méretben és könnyű megvarrni is. Törekedtem arra, hogy a látást a legkevésbé zavarja, az orrnyeregnél amennyire lehet rásimuljon az arcra. A maszk ívelt formájának kialakításakor kerültem a hajtásokat, mert sok anyagréteg átvarrásakor gyakran eltörik a tű és elszakad a varrócérna, ezért inkább három kis szűkítőt tettem rá: egyet az orrhoz és kettőt az állhoz. Két színoldalas, megválasztható melyik oldalát viseljük. A szabásminták pdf formában letölthetők: 5 éves gyermekre, 10 éves gyermekre, felnőtt S és felnőtt M méretre.
A szabásminták kinyomtatásánál figyelni kell rá, hogy 100% méretben történjen a nyomtatás, különben torzulhat a minta. Vastagabb anyagnál érdemes a nagyobb mértet választani.
Az elkészítés menete
A kinyomtatott szabásmintát rajzoljuk át az anyagra, a szűkítők helyének bejelölésével. A maszk tetején és alján kb 1 cm, az oldalán 2-2.5 cm ráhagyással szabjuk ki a két színoldalt.
Varrjuk be a szűkítőket és színt színnel szemben fordítsuk össze a külső és belső anyagréteget. Az oldalán hajtsuk vissza a ráhagyást. A külső és belső anyagrétegen egy irányba hajtsuk el a szűkítőket, pl.: a külső rétegen jobbra, a belső rétegen balra, hogy a varrásnál a lehető legkevesebb anyagréteg kerüljön egymásra. A visszahajtáson az oldalától mérjünk ki 1-1 cm-t a tetején és az alján is, mert innen kezdjük az összevarrást, illetve idáig tart majd az összevarrás, ezzel biztosítunk helyet a guminak.
Varrjuk össze a tetejét és az alját a jelölések között. Vágjuk ki a szűkítőknél a varrásráhagyáson belül a felesleges anyagrétegeket.
Fordítsuk a színére és tűzzük le a tetején és az alján, 1 cm-t tartva az oldalaktól. Fogjunk be kb. 30cm hosszú gumidarabot mindkét oldalon az anyagrétegek közé, majd tűzéssel rögzítsük össze az anyagrétegeket. A gumidarab két végét összecsomózzuk és visszahúzzuk a csomót a két anyagréteg közé.